логін / реєстраціяMenu

Моніторинговий візит до ДУ «Чернігівський слідчий ізолятор»

15.12.2021 | Максим Ревякін, Ганна Овдієнко, Павло Шваб | khpg.org

І. Загальна інформація

2 грудня 2021 року моніторингова група у складі помічника-консультанта народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідала державну установу «Чернігівський слідчий ізолятор». Ця установа складається із слідчого ізолятора, блока для засуджених, які позбавлені волі на певний строк і залишені в СІЗО в якості обслуговуючого персоналу, транзитного сектора та медичної частини.

На час візиту в установі перебувало 348 ув’язнених осіб, 18 осіб господарського блоку та 8 осіб, які засуджені до довічного позбавлення волі. Планова наповненість установи – 375 осіб. Штатна чисельність персоналу – 165 працівників.

Установа функціонує із 1705 року. Вона розташована в центральній частині міста Чернігова.

Моніторів зустрів черговий помічник начальника установи. Він перевірив документи моніторів та попросив деякий час зачекати. Моніторам довелося чекати допуску до установи більше тридцяти хвилин, після чого вони врешті потрапили до слідчого ізолятора. При вході співробітник медичної частини провів моніторам температурний скринінг. Здебільшого представники адміністрації установи дотримувались протиепідеміологічних заходів (маскового режиму), однак перший зам не дотримувався та носив маску на підборідді впродовж усього моніторингового візиту. За словами адміністрації установи, усім особам, що перебували в слідчому ізоляторі та виявили бажання вакцинуватися, було здійснено вакцинацію від коронавірусної хвороби.

При вході до установи монітори повідомили, що бажають, у тому числі, поспілкуватися із довічно позбавленими волі засудженими. Черговий помічник начальника установи повідомив, що у слідчому ізоляторі є сектор максимального рівня безпеки та моніторів безперешкодно допустять до цього сектору, однак пізніше заступник начальника установи сказав, що у слідчому ізоляторі немає такого сектора, а замість нього є транзитні камери, де перебувають довічно позбавлені волі, які доставлені для участі в судових засіданнях. Деякі з таких засуджених перебувають в установі для «участі в судових засіданнях» понад п’ять років.

Заступник начальника установи повідомив, що не допустить моніторів до довічно позбавлених волі, а допустить лише до засуджених, які виконують роботу із господарського обслуговування установи. Він вказав, що, начебто, на засуджених до довічного позбавлення волі у транзитних камерах КВК не розповсюджується. Така логіка заступника начальника є незрозумілою, адже, відповідно до статті 3 КВК, і на засуджених до довічного позбавлення волі, навіть які перебувають на транзиті, і на засуджених, які виконують роботу із господарського обслуговування установи, поширюється дія Кодексу. Монітори вважають, що перешкоджання в доступі до камер довічно позбавлених волі засуджених пов’язані із наміром приховати неналежні умови тримання, про які монітори мали інформацію.

ІІ. Медична частина

За останні два роки для медичної частини придбано діагностичне обладнання, завдяки якому є можливість оперативно діагностувати в осіб, що перебувають у слідчому ізоляторі, різні захворювання. Зокрема, є УЗД-апарат, рентген-апарат, лабораторне обладнання для проведення аналізів.

Моніторів неприємно вразила інформація про заробітну плату молодшого персоналу медичної частини, яка становить приблизно 4 500 гривень. Майже кожного дня цей персонал стикається із небезпекою захворіти на COVID-19 та туберкульоз, однак продовжує рятувати життя ув’язнених незважаючи на відсутність будь-яких доплат до заробітної плати за це.

Штатним розписом медичної частини установи передбачено 22 посади. На день візиту моніторів вакантними були лише 0,5 ставки дезінфектора та 0,5 ставки терапевта. За словами працівників медичної частини, установа забезпечена ліками першої необхідності. У разі потреби хворі ув’язненні можуть бути вивезені до закладів МОЗ.

За поточний рік в установі зафіксовано 31 випадок тілесних ушкоджень ув’язнених та засуджених.

У медичній частині є сучасний стоматологічний кабінет та оновлене діагностичне обладнання.

ІІІ. Їдальня

В їдальні установи монітори відвідали м’ясний, овочевий та рибний цехи. У м’ясному цеху, в холодильній камері, монітори побачили м’ясо, яке, за словами адміністрації, мало б бути приготованим на вечерю. На думку моніторів, це м’ясо було неїстівним. Воно мало тухлий запах та завітрений несвіжий вигляд. Крім того, у холодильнику, як і в цілому на кухні, панувала антисанітарія – поверхні були вкриті нальотом старого невідмитого бруду.

Оскільки у слідчому ізоляторі ув’язнені розміщуються у приміщеннях камерного типу та не можуть контактувати один з одними поза такими приміщеннями, то в ізоляторі немає окремої їдальні. При цьому їжу розносять по камерах в іржавих залізних ємностях, які виглядають непридатними для зберігання харчових продуктів.

IV. Пральня

У пральні встановлені пральні машинки, потужності яких вистачає для обслуговування усіх ув’язнених слідчого ізолятору. Однак кімната для сушки випраних речей замала. Через це випрані речі сушать на дворі, навіть взимку. Про це, зокрема, свідчать дроти, натягнути для сушіння речей поблизу пральні. На дротах монітори помітили прищіпки, а отже, дроти для сушіння використовуються не тільки влітку, а й на момент візиту – у грудні місяці.

За словами заступника начальника, житлові приміщення, деякі з яких були збудовані у XVIII столітті, за часів радянської влади були обкладені плиткою зовні та зсередини, яка затримує вологу. Через це ці приміщення потерпають від вологи, цвілі та плісняви.

V. Житлова зона

Умови проживання для засуджених, які виконують роботу із господарського обслуговування установи, одні із найгірших, які бачили монітори в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань. Засуджені розміщуються в приміщеннях камерного типу. В цих приміщеннях засуджені вимушені спати та відпочивати на двоповерхових ліжках. В приміщеннях явно бракує особистого простору для засуджених. Виникає логічне припущення, що для довічно позбавлених волі умови мають бути гірше, ніж для засуджених господарського блоку.

VI. Прогулянкові дворики

Прогулянкові дворики перебувають в аварійному стані. Вони недостатньо захищені від атмосферних опадів.

Через відсутність системи водовідведення атмосферних опадів та недостатнього накриття під час дощу дворики заповнюються водою. Засуджені вимушені вичерпувати воду самостійно.


Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

Рекомендувати цей матеріал     
X 

забув пароль

реєстрація