логін / реєстраціяMenu

Моніторинговий візит до Дар’ївської виправної колонії № 10

03.12.2020 | Максим Ревякін, Павло Шваб, Ганна Овдієнко | khpg.org

22 листопада 2020 року моніторингова група ХПГ у складі помічника народного депутата України Максима Ревякіна та двох журналістів – Ганни Овдієнко та Павла Шваба – відвідали ДУ «Дар’ївська виправна колонія № 10». Установа розташована в с. Дар’ївка неподалік від обласного центру – міста Херсон. Планова наповнюваність установи – 1067 осіб. На момент візиту в установі відбувало покарання 573 засуджених. За поточний рік з установи звільнено 115 осіб. Особливістю установи є те, що при ній розміщена обласна багатопрофільна лікарня.

На вході моніторів зустрів не досить люб’язний співробітник, який одразу ж спробував заборонити журналістам фотографувати територію установи та переміщатися територією до адміністративної будівлі без дозволу керівництва. Приблизно через п’ятнадцять хвилин до моніторів підійшов перший невідомий співробітник колонії, який запитав, чи узгоджений візит до установи з начальником, на що монітори проінформували співробітника, що відповідно до ст. 24 КВК України, узгодження моніторингових візитів не передбачено, а помічник народного депутата разом із журналістами мають право заходити до установи у будь-який час без попередження та перешкод при повному сприянні адміністрації. Після цього співробітник перевірив документи помічника народного депутата та заявив, що він не є помічником, а є помічником-консультантом, тому не має права заходити до охоронюваної зони. Монітори пояснили співробітнику, що всі помічники депутатів є також консультантами. Після цього цей співробітник пішов, натомість за декілька хвилин прийшов інший співробітник, який вдруге перевірив документи моніторів та провів їх до КПП. На вході до КПП моніторам провели температурний скринінг, однак не внесли відповідні температурні показники до журналу. Монітори помітили, що на вході не було дезінфікуючих бар’єрів. Такі бар’єри були відсутні на всій території установи.

Після проходження КПП монітори помітили дворик для очікування короткострокових та тривалих побачень – клітку, яка виявилася місцем для очікування засудженими побачень. Такий спосіб тримання засуджених під час очікування побачень суперечить кримінально-виконавчому законодавству України та європейському пенітенціарному законодавству. Тим паче, що в холодну пору року засуджені, чекаючи, вимушені мерзнути невизначений час. До того ж, така клітка не оснащена бар’єром від атмосферних опадів та надмірного сонячного світла.

Міжобласна багатопрофільна лікарня

Спочатку монітори відвідали міжобласну багатопрофільну лікарню при установі. У лікарні є три відділення: інфекційне, хірургічне та терапевтичне, в якому є неврологічні ліжка. Зі слів чергового лікаря, у хірургічному відділенні є ліцензія на проведення оперативного втручання та застосування анестезії. На день візиту у лікарні перебували 94 пацієнти, з них – 40 у хірургічному, 33 – у терапевтичному та 21 у інфекційному відділеннях. Серед пацієнтів було двоє важко хворих.

При лікарні діє лікарсько-консультативна комісія, яка робить висновки щодо наявності або відсутності в засудженого хвороб, які є підставою для звільнення від подальшого відбування покарання. За цей рік комісія приблизно дев’ять разів визнала засуджених такими, що підлягають звільненню. Однак лише у половині випадків такі особи були звільнені судом.

За словами чергового лікаря, в установі вдосталь медичних препаратів, хоча засуджені скаржилися на їхню відсутність і необхідність купляти дорогі ліки родичами. Крім того, в установі проводять лабораторні дослідження, однак дослідження на вірусне навантаження в установі не проводиться, а відібрані зразки направляються до профільної лікарні.

В установі є апарат ультразвукового дослідження. В маніпуляційній відсутні ґрати та бар’єри, що відповідає європейським пенітенціарним стандартам.

На відміну від міжобласної багатопрофільної лікарні при Дніпровській установі виконання покарань № 4, палати не мають вигляду приміщень камерного типу. У палатах доволі світло, є поточний ремонт. Туалетні кімнати в палатах відгороджені стінами.

Представники адміністрації відмовилися надавати статистичні відомості щодо кількості засуджених, які перебувають на обліку з ВІЛ та отримують замісну терапію, посилаючись на заборону розповсюдження персональних даних. Аргументи моніторів, що вони просять лише статистичну інформацію, проігнорували.

Монітори виявили засудженого, за словами лікаря в задовільному стані, який був частково паралізований, через що не міг рухатися та мав слабку мову. Монітори запропонували засудженому безоплатну правову допомогу у вигляді адвокатських послуг щодо звільнення його від відбування покарання за станом здоров’я, на що черговий лікар попрохав таке не пропонувати та зазначив, що клопотання до суду про звільнення від відбування покарання за станом здоров’я має право подавати лише лікарсько-консультативна комісія. Монітори заперечили та повідомили лікарю, що засуджений або його захисник також мають право подати таке клопотання до суду, на що лікар відповів, що у разі, коли таке клопотання буде, висновок комісії буде негативним. Такий висновок лікар зробив без проведення діагностичних процедур та колегіального засідання комісії, що передбачено законодавством для винесення відповідного висновку, що наводить моніторів на думку про необ’єктивність та недотримання стандартів оцінки стану здоров’я засуджених, які проходять таку комісію.

ДІЗО ПКТ

Далі монітори відвідали дільницю ДІЗО ПКТ. На момент візиту в ДІЗО перебувало троє осіб, у ПКТ – 1, а в дільниці посиленого контролю – п’ять. За рік у ДІЗО було поміщено 147 осіб, у ПКТ – 16.

У камерах ДІЗО виконаний косметичний ремонт. Спальні ліжка на день засуджені змушені пристібати до стін. В камерах є кулери з питною водою. Туалетні кімнати відгороджені невисокими стінками. Отвір в унітазі закритий пластиковою пляшкою, що свідчить про аварійний стан каналізації. Вікна у камерах відкриваються ззовні. Засуджені змушені прохати чергового їх відкрити.

У камерах дільниці посиленого контролю виконаний свіжий косметичний ремонт. Камера розрахована на дві особи із використанням двоповерхового ліжка. У камері є телевізор та інформаційний стенд. Встановлено металопластикове вікно, яке також відкривається ззовні. Санітарні вузли відгороджені дуже високою стінкою та дверцятами. Встановлена нова сантехніка, але, на превеликий жаль, отвір унітазу закритий пляшкою, що знову свідчить про проблеми з водовідведенням.

На момент візиту до дільниці опалення було відсутнє, але адміністрація запевнила, що котельні починають працювати з 12-ої години дня. Проте о першій годині дня опалення в житлових відділеннях ще було відсутнє.

Прогулянкові дворики занедбані. У двориках встановлене спортивне знаряддя та лава.

Їдальня

На вході до обідньої зали встановлені п’ять рукомийників із милом та рушниками. Обідня зала простора та світла. Є стенд інформаційного меню з релевантною інформацією на поточний день. Є графік дезінфекції. За словами адміністрації, у наступному році в обідній залі планується капітальний ремонт. У планах поділити приміщення на клуб та обідню залу, встановити в обідній залі металопластикові вікна та зробити підвісну стелю між першим та другим рівнем вікон.

В їдальні також є окрема обідня зала для осіб, які перебувають на дієтичному харчуванні. У цій залі проведено свіжий ремонт. В установі на дієтичному харчуванні за нормою 8-б харчується двадцять засуджених.

На час візиту готувався обід. Органолептичні якості їжі, принаймні тієї їжі, яку надали в кухні моніторам, добрі. Монітори продеґустували страви та можуть назвати їх їстівними.

Зал для миття посуду на кухні капітально відремонтований за два тижні до моніторингового візиту. Замінено електропроводку, водовідведення, сантехніку, систему вентиляції та меблі. Ремонт повністю проводився коштом спеціального фонду установи. Кошти з державного бюджету не виділялися. У колонії є власна пекарня.

Житлові приміщення

У колонії десять житлових відділень. Всі вони заселені. Хоча у більшості кімнат житлової зони дотримуються норми житлової площі на одного засудженого, однак подекуди є перенаселення. У третьому та п’ятому відділеннях подекуди встановлені двоповерхові ліжка, що суперечить Європейським пенітенціарним правилам та Рекомендаціям Ради Європи та Європейського комітету із запобігання катуванням. Моніторам видається дивним система розподілення засуджених між кімнатами, оскільки інколи в кімнатах з приблизно однаковою площею в одному випадку живуть троє засуджених, а в іншому – 12–18 засуджених. Адміністрація установи не змогла чітко пояснити моніторам принцип розміщення засуджених. Адміністрація розповідала про розподілення засуджених за принципом місця проживання та дати народження засуджених.

У відділеннях виконаний косметичний ремонт. Встановлені металопластикові вікна. Вікна завішені шторами. У деяких кімнатах недостатньо сонячного світла. У багатьох кімнатах душно та димно через паління у приміщенні.

У деяких житлових відділеннях в кутках видніються сліди затоплень та грибка.

Санітарні вузли відремонтовані. Встановлені рукомийники, є душова кабінка. Туалети відгороджені невисокими стінками з дверцятами. В кімнатах прийому їжі вмонтовані сучасні кухонні меблі та є різне кухонне начиння. Монітори помітили у спальних кімнатах фільтри для води. Кип’ячена вода є в кімнатах прийому їжі.

У відділеннях відсутні інформаційні стенди з релевантними нормативними актами.

Лазне-пральний комбінат

Душ відгороджений стінками, є шторки та килимки. В роздягальні є куточок фельдшера, відгороджений перегородкою та шторками. В пральні проводиться капітальний ремонт, планується встановити нові пральні машини, які, за словами представника адміністрації,вже закуплені установою. На сьогодні працює лише одна машинка.

Виробництво та майстерні

Виробництво в установі ліквідовано, працюють лише майстерні. В майстернях надають послуги з ремонту автомобілів, послуги з розпилу лісу, сортування поліетилену та пляшок. В майстернях також виготовляють брикети. На сьогодні в установі працевлаштовано 21 особу – в майстернях. Усі особи працюють за цивільно-правовими договорами.

Школа, ПТУ та бібліотека

У школі установи навчається 86 засуджених. Засуджені також можуть здобути професійно-технічну освіту за спеціальностями пекар, електрозварювальник, слюсар, навчитися шити тощо. Бібліотечний фонд складає 13 000 книжок, однак монітори не побачили чинних нормативних актів серед них.

Інше

Монітори відзначають, що заступник керівника установи із виховної роботи під час моніторингу та індивідуального консультування засуджених чинив психологічний тиск на засуджених та підвищував на них голос.


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»

Рекомендувати цей матеріал     
X 

забув пароль

реєстрація