І. Загальна інформація
4 жовтня 2020 року моніторингова група ХПГ у складі помічника народного депутата Максима Ревякіна та двох журналістів Ігоря Сосонського й Павла Шваба відвідала Державну установу «Сокирянська виправна колонія (№ 67)». Установа працює з 1961 року.
Ця установа розташована у селищі Сокиряни Чернівецької області у контрольованій прикордонній смузі поблизу кордону із Республікою Молдова.
Колонія є установою середнього рівня безпеки для чоловіків, які вперше відбувають покарання. На території установи функціонує сектор максимального рівня безпеки, арештний дім та сектор соціальної реабілітації засуджених. На час візиту в колонії відбували покарання 273 особи. Чисельність адміністрації установи складає 210 співробітників. З початку цього року з колонії було звільнено 134 особи.
На територію колонії моніторингова група потрапила швидко та без перешкод. Під час проходження КПП моніторам проведено температурний скринінг, також були наявні дезінфекційний бар’єр та дезінфекційні засоби.
ІІ. Житлові приміщення сектору середнього рівня безпеки
В колонії п’ять житлових відділень цього рівня безпеки у двох локальних секторах, два відділення законсервовані. Всі відділення блочної системи. У секторі відбуває покарання 176 засуджених.
У всіх відділеннях зроблений косметичний ремонт. Менше ніж у половині житлових приміщеннях встановлені металопластикові вікна, в інших – дерев’яні. Ліжка залізні та дерев’яні, встановленні із дотриманням норми житлової площ на одного засудженого та соціальної дистанції, двоповерхові ліжка у секторі відсутні. Приміщення достатньо світлі, але в деяких спальних кімнатах вікна завішені шторами.
Кімнати прийому їжі чисті та світлі з достатнім кухонним начинням та побутовою технікою, але в деяких житлових відділеннях облаштовані бідніше. Питна вода абсолютно у всіх відділеннях була відсутня. Представники колонії стверджували, що у п’яти відділеннях одночасно забрали баки для їх миття.
В санітарних вузлах встановлені рукомийники, а подекуди встановлена рукомийна система. Туалети розділені невисокими розмежувальними стінками й без дверцят. Також у туалеті був неприємний специфічний запах. Окрім того, в одному відділені розмежувальні стінки та двері встановлені достатньої висоти, що повністю забезпечує приватність засуджених.
На час візиту моніторів житлові приміщення не опалювалися. За словами представників колонії, на індивідуальній газовій котельні сталася поломка. Також, засуджені були одягнені в теплий одяг.
Монітори поспілкувалися із особами, що відбувають покарання, які були в цілому задоволені умовами утримання та не мали жодних скарг.
ІІІ. Сектор максимального рівня безпеки
У цьому секторі відбувають покарання особи, які засуджені за тяжкі та особливо тяжкі умисні злочини. Засуджені відбувають покарання у камерах, які можна вважати окремими спальними приміщеннями блочного типу (розмір одної з відвіданих камер складає 52 квадратних метри). У секторі відбуває покарання 65 осіб.
У камерах перебуває від 8 до 10 осіб. У кожній камері обладнаний куточок для приготування та прийому їжі. Наявний туалет відгороджений стінкою та дверцятами. Напроти туалету розміщена рукомийна система. У камерах охайно та світло, хоча ремонт застарілий. Вікна дерев’яні, засуджені можуть відкрити їх самостійно. У кожній камері є бачок з питною водою. Один прогулянковий дворик відремонтований, інші потребують ремонту. У дворики в достатній кількості потрапляє сонячне світло, є невеличкий навіс від атмосферних опадів. Є лавка для сидіння та спортивне знаряддя.
ІV. Їдальня/Кухня
Їдальня та кухня розташовані на двох поверхах. На першому – кімнати для зберігання продуктів, мийка посуду та резервна кухня, у якій одночасно проводився ремонт та розморожувалась риба, яка мала неприємний вигляд та запах. На другому – основна кухня та приміщення їдальні.
Варний цех основної кухні обладнаний новими котлами, на момент візиту в них готувалась вечеря. Але, нажаль, приємного запаху їжі монітори не відчули. Їдальня достатньо велика та світла. Є два рукомийники, мило, рушники та дезінфікуючі засоби – відсутні.
У працюючих на кухні засуджених не був проведений плановий медичний огляд та не внесені відповідні записи у медичні книжки.
V. Виробництво
Виробництво установи складається з деревообробного цеху, автомайстерні та копальні. На вказаних виробництвах працює 105 засуджених. Особливістю виробництва є шахта, де засуджені видобувають ракушняк та пісок. Горизонт шахти знаходиться на глибині 50 метрів. Доставка робітників у копальню відбувається спеціалізованим автотранспортом.
У деревообробному цеху виробляють ящики. Монітори поспілкувалися з працюючими засудженими, які не змогли точно відповісти про розмір заробітної плати. Майже всі засуджені заявляли, що працюють перший місяць. Такі відповіді викликали у моніторів сумніви щодо прозорих трудових відносин між виробництвом та засудженими.
Також монітори відмічають, що засуджені майже не використовували засоби захисту при роботі з механізмами, що викликало сумніви про обізнаність та проходження ними інструктажів з техніки безпеки на виробництві.
VІ. Банно-пральний комбінат
У комбінаті наявні три пральні машинки та одна сушарка. Душові кабінки відділені перегородками, наявні ґумові килимки та присутні шторки. Монітори позитивно відмічають наявність ізольованої кімнати фельдшера для поверхневого огляду засуджених, що дозволяє проводити огляди окремо від інших засуджених. У комбінаті також наявна перукарня, де засуджені можуть безкоштовно зробити охайну стрижку відповідно до ПВР.
VІІ. Медична частина
Штат медичної частини заповнений на 90 %, у наявності вакантна посада фармацевта, який повинен відповідати за лікарські засоби для засуджених. Медична частина оснащена апаратом для проведення рентгену. У наступному році планується оновлення флюорографічного апарату. Кабінет стоматолога оснащений сучасним стоматологічним кріслом. В медичній частині проводиться тестування на ВІЛ/СНІД та гепатит. Усього в медичній частині на обліку перебувають 9 засуджених з ВІЛ. Тестування на вірусне навантаження проводиться щонайменше раз на місяць. Лікар-інфекціоніст приїжджає до установи один раз на три місяці. Палати стаціонару чисті та світлі, виконаний косметичний ремонт. На момент візиту у стаціонарі перебувало 2 хворих засуджених, які не мали скарг на якість лікування. Забезпечення лікарськими, дезінфікуючими та захисними засобами проводиться в повному обсязі.
За час пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 захворіли 11 осіб з адміністрації.
VІІІ. Арештний дім
В арештному домі відбувають покарання 13 осіб. На ділянці деякі камери обладнані двоповерховими ліжками. На запитання моніторів про наявність питної вод, засуджені відповідали, що п’ють воду з крану. Камери у занедбаному стані, недостатньо денного світла, бо вікна завішані ганчір’ям.
ІХ. ДІЗО/ПКТ
Під час візиту засуджені, на яких накладено стягнення, у секторі ДІЗО/ПКТ були відсутні. Усього з початку року дисциплінарне стягнення у вигляді поміщення у ДІЗО/ПКТ було застосоване 51 раз. Усі камери відремонтовані та оснащені металопластиковими вікнами. За потреби ці вікна можливо відкрити зсередини. Примусова вентиляція відсутня. Туалети обладнані невеликими стінами та дверима.
Прогулянкові дворики застарілі та потребують ремонту, обладнані спортивним знаряддям та лавою.
В установі є 2 релігійні течії, також є дві великі релігійні споруди – православний храм та будинок молитви. Засуджені в змозі отримати повну середню та технічну спеціальну освіту. Функціонує бібліотека, яка має зокрема поточні редакції нормативно-правових актів. Також наявний клуб, де до карантину проводилися культурно-масові заходи. Монітори позитивно відмічають намагання адміністрації покращувати умови не тільки для засуджених, але й для працівників установи: майже завершений ремонт приміщення для молодших інспекторів.
Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»
Щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном