ok Коронавірусу в тюрмах немає. Але він є. - Медична допомога - ПРОТИ КАТУВАНЬ
логін / реєстраціяMenu

Коронавірусу в тюрмах немає. Але він є.

24.04.2020 | Євген Захаров | khpg.org

Стверджувалося, що коронавірусу в пенітенціарних установах нема. А як можна сказати, що він є, коли в’язням не роблять тестів? Жоден в’язень не говорив, що йому робили навіть експрес-тест. ПЦР-тести взагалі можуть робити в єдиній установі в країні – Львівській установі виконання покарань (№ 19). Проте так не може бути – хвороба поширюється, а в’язнів не зачіпає!

Ілюстраційне зображення (джерело: eupoliticalreport.eu)

Вчора сталося те, чого я так боявся – надійшло багато повідомлень про підтвердження хвороби. Ось вони.

1. У Чернівецький СІЗО змусили прийняти чоловіка, який приїхав з Польщі і був затриманий за нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Він містився в ІТТ, начальник СІЗО два дні пручався, але з Мін’юсту змусили прийняти. Так інформує «Обозреватель».

2. За повідомленням офісу Омбудсмана Людмили Денисової, 21 квітня підтверджено коронавірус у двох співробітників закладу в західному регіоні. У одного підтвердження – експрес-тест, у іншого – ПЦР-тест. Обидва з 6 квітня на лікарняному, зараз на самоізоляції вдома.

3. Цензор.НЕТ пише, що у двох чоловіків, які містилися до 21 квітня в Одеському СІЗО і яких було екстрадовано в Молдову, виявили там коронавірус. Як повідомили з МВС, усі установи, працівники яких були задіяні в екстрадиції, проінформовано.

4. Лікар з Чортківського УВП № 26 знаходиться на самоізоляції вдома. Результат тесту повинен бути завтра. Інформацію про це підтвердив мій друг і колега, член правління УГСЛ Олександр Степаненко, який мешкає в Чорткові.

5. Підтверджено коронавірус у співробітника ВК № 6 у Кропивницькому. Його дружина, теж співробітник установи, продовжує працювати. Кропивницький СІЗО і ВК № 6 знаходяться поруч, там кілька сімейних пар, де чоловік (дружина) працює в СІЗО, а дружина (чоловік) – у ВК № 6. Тобто співробітники установ – контактні, і спілкуються із засудженими у ВК № 6 та ув’язненими в СІЗО. Начальник СІЗО каже, щоб усі контактні співробітники робили тест власним коштом у приватній фірмі. Це коштує 800 грн. Стверджують, що в’язнів не лікують, кажуть, хай вам родичі надсилають ліки.

В останні дні прийшло багато інформації від в’язнів про хворих на коронавірус і померлих від нього ще з декількох установ – Сумської ВК № 116, Сумського СІЗО, Диканівської ВК № 12, Харківського СІЗО, Бучанської ВК № 85. Але перевірити цю інформацію ми не можемо.

Як ми вже писали багато разів, зокрема, два тижні тому, пріоритетним напрямком протидії поширенню COVID-19 у пенітенціарних установах є обґрунтоване звільнення засуджених від відбування покарання та зміна судом запобіжного заходу для осіб, узятих під варту. Тільки після цього з’явиться шанс для ефективної превенції розповсюдженню хвороби. Міністерство юстиції розробило два законопроекти – про амністію та про умовно-дострокове звільнення – але вони поки що навіть не потрапили до Верховної ради. Все відбувається дуже повільно.

Що ж до слідчих ізоляторів, то застосування у якості запобіжного заходу утримання під вартою справді зараз має бути виключенням. Необхідно розвантажити СІЗО також шляхом заміни перебування в СІЗО на запобіжний захід, який не передбачає позбавлення волі, стосовно тих осіб, які не мають значного рівня суспільної небезпечності, не створюють загрози суспільству і щодо яких сумніви про їх ухилення від слідства й суду та вплив на потерпілих та свідків є мінімальними. Вважаємо, що до таких осіб можна віднести всіх, хто вчинив необережні кримінальні правопорушення, осіб, які вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості, а також тих, строки тримання яких під вартою спливають у найближчий місяць і які не демонструють поведінки, що свідчить про існування значної суспільної небезпеки таких осіб. На нашу думку, подавати клопотання про зміну запобіжного заходу має прокуратура.

Необхідно діяти швидко, бо наслідки поширення хвороби будуть вкрай поганими. З пенітенціарних установ вона неодмінно розповсюдиться й в населених пунктах, де ці установи розташовані.

І чи спроможеться держава робити тести в’язням з ознаками COVID-19?


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»

Рекомендувати цей матеріал     
X 

забув пароль

реєстрація