логін / реєстраціяMenu

Завершено розслідування щодо поліціянтів, які знущалися з людей у харківському метро

02.09.2019 | «Проти катувань»

Прокуратура Харківської області завершила досудове розслідування стосовно 5 працівників відділу поліції в метрополітені за підозрою в хабарництві та систематичних знущаннях над пасажирами підземки, – повідомляє пресслужба відомства.

Зараз матеріали кримінального провадження відкриті для ознайомлення сторін. На сьогодні встановлено 5 підозрюваних: начальник сектору, його заступник та троє співробітників підрозділу.

Слідство прокуратури зібрало докази непоодиноких випадків перевищення службових повноважень з боку правоохоронців. Так, у липні 2018 року поліціянти несли службу на станції метро «Південний вокзал». Патрульні побачили чоловіка, який, похитуючись, виходив з метро. Вони підійшли до нього й почали закидати, що він нетверезий. Чоловік намагався пояснити, що повертається з роботи додому і випив пляшку пива. Однак правоохоронців така відповідь не задовольнила та чоловіка силоміць затягли до поліційної кімнати. Один з підозрюваних збив потерпілого з ніг спеціальним прийомом, від чого останній втратив свідомість. Коли чоловік прийшов до тями, інший патрульний завдав йому кількох ударів у голову.

Іншому доставленому до поліційної кімнати підозрювані розбили об голову стілець, били ногами та руками по тулубу та голові.

Також задокументовано 4 епізоди отримання неправомірної вигоди правоохоронцями. Патрульні діяли за налагодженою схемою: підходили до громадян, немісцевих з вигляду (з валізами, щойно зійшли з потяга, розпитували дорогу тощо), та під приводом перевірки документів починали з’ясовувати, з якою метою вони прибули до Харкова. Потім – запрошували до поліційної кімнати, де розповідали, що громадяни порушили закон, через що буде складено протокол про адміністративну відповідальність, обшукували особисті речі. При цьому поліцейські обіцяли звернутися до контролюючих органів з метою накладення штрафних санкцій або припинення соціальних виплат. Перелякані громадяни давали гроші, що мали при собі аби тільки вирішити так звану проблему.

В одному випадку патрульні повідомили жінці, що вона не має права носити з собою документи своєї матері (пенсійне посвідчення та банківську картку), тому вони звернуться до компетентних органів, щоби припинити виплати пенсії. Жінка на колінах благала «правоохоронців» не забирати у її мами пенсію, але «вирішити» питання вдалося лише за 1 тис. грн.

Ще одного чоловіка патрульні залякували відповідальністю за нібито порушення вимог перевезення валюти через кордон. Під психологічним тиском потерпілий віддав поліціянтам 5 тис. російських рублів.

Під час обшукування особистих речей своїх «жертв» правоохоронці вдавалися також до крадіжки коштів. В однієї жінки вони викрали 200 фунтів стерлінгів, в іншої – 3 тис. російських рублів.

Мало того, щоб замаскувати таке свавілля, спільники вносили до протоколів неправдиві відомості про доставлених до поліційної кімнати осіб.

Протиправну діяльність поліціянтів зафіксовано під час проведення спецоперації прокуратури та управління внутрішньої безпеки ДВБ Нацполіції України – дії правоохоронців фіксувалися прихованою відеокамерою.

На даний час лише один підозрюваний перебуває під вартою, інші вийшли під заставу. Варто відзначити, що прокуратура наполягала на триманні під вартою без права внесення застави всіх фігурантів провадження. Червонозаводський районний суд Харкова задовольнив клопотання прокурорів щодо чотирьох підозрюваних, ще одному призначили цілодобовий домашній арешт. Однак Харківський апеляційний суд пом’якшив запобіжні заходи поліціянтам, призначивши трьом з них розмір застави в сумі від 106 до 141 тис. грн, четвертого звільнили під особисте зобов’язання. Наразі підозрювані внесли визначені судом суми та звільнилися з-під варти.

Довідка. Чотирьом поліціянтам – 43-річному майору, 34-річному лейтенанту та старшім сержантам 34 і 35 років – інкримінується одержання неправомірної вигоди й крадіжка у складі організованої групи, а також перевищення службових повноважень, що супроводжувалося насильством, вчинене групою осіб, та службове підроблення (ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 185; ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 365, ч. 1 ст. 366 КК України). Ще одному – 31-річному старшому сержанту – перевищення службових повноважень із застосуванням насильства, вчинене групою осіб та службове підроблення (ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 365, ч. 1 ст. 366 КК України).

Рекомендувати цей матеріал     
X 

забув пароль

реєстрація