ok Повернення у минуле, або «Маски-шоу» у виправній колонії - Кримінально-виконавча система (КВС) - ПРОТИ КАТУВАНЬ
логін / реєстраціяMenu

Повернення у минуле, або «Маски-шоу» у виправній колонії

15.03.2019 | Володимир Глущенко, Ганна Овдієнко, Максим Ревякін | khpg.org

13 березня 2019 року моніторингова група у складі Володимира Глущенка, Максима Ревякіна та Ганни Овдієнко відвідала Жовтоводську виправну колонію № 26. Підставою для візиту стало звернення, в якому засуджені повідомили про масове побиття групою швидкого реагування.

Зі слів засуджених, 6 березня 2019 року в колонії проводився загальний обшук. Близько десятої години ранку на територію установи зайшли озброєні люди в чорних костюмах із закритими балаклавами обличчями. До якого саме спеціального підрозділу належали ці особи – невідомо, адже на шевронах був лише напис «ГШР».

Побиті та викрадені в ДІЗО

Спочатку обшуки провели у дисциплінарному ізоляторі (ДІЗО), потім – і в житловій зоні установи. В ДІЗО всіх засуджених, в прямому сенсі, викинули з камер та поклали обличчями на асфальт. Практично всіх почали бити, нікому не дозволяли навіть підняти голову. Удари завдавали ногами по різних частинах тіла, били й по голові. Переляканим людям надягли на голову капюшони, змотали скотчем так , щоб закрити очі, в рот засунули ганчірні кляпи, щоб не кричали. Не дозволяючи піднятися, закинули до «воронка» та відвезли до Криворізької установи виконання покарань № 3 (СІЗО). Там у такий самий спосіб їх викинули з автомобіля, протягли по коридору до камер, при цьому постійно били та ображали.

Засудженим не дозволили взяти із собою жодних речей. Тож більшість із них залишилися роздягнутими та босими, оскільки загубили взуття, коли їх тягнули по асфальту. Одинадцять етапованих засуджених отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості. Так, наприклад, в одного вибито зуб, в іншого – пошкоджено ребра. Практично всі стверджують, що мали синці та садни на голові, тулубі та інших частинах тіла. Протягом тижня перебування засуджених у СІЗО лікар так їх і не оглянув, можливо, чекаючи, поки тілесні ушкодження зійдуть та стане неможливо хоч щось довести.

Обшук зі спецефектами у житловій зоні колонії

У житлових приміщеннях засуджених вигнали в локальні дільниці та поставили обличчями до стіни. Переполошені засуджені чекали розправи в той час, поки невідомі люди в масках ламали і трощили все, що потрапляло їм на очі. За собою «ГШР» залишив безлад, поламані шафи, потрощене майно засуджених. Не обійшлося й без побиття палицями. Як стверджують потерпілі, їх били по ногах, тулубу, голові. Навіть через тиждень тілесні ушкодження все ще помітні. На вкладених фотографіях добре видно результати обшуку.

Версія адміністрації

Адміністрація колонії категорично заперечує завдання тілесних ушкоджень. Скарги засуджених пояснює тим, що вони намагаються в такий спосіб усунути чинне керівництво. Адміністрація підкреслює, що сама повідомила про скарги засуджених до поліції, і за їхніми заявами внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 125 КК України (легке тілесне ушкодження). Також був запрошений судово-медичний експерт, який зафіксував усі тілесні ушкодження.

Проте заяви про злочин прийнято лише у чотирьох засуджених, у той час як постраждали, як мінімум, сім осіб. Однак решту потерпілих ніхто не опитав, хоча вони чекали своєї черги біля кабінету, де слідчий приймав заяви. Їм у грубій формі повідомили, що вони можуть йти до житлової зони, бо достатньо і тих, з ким вже поспілкувалися.

До того ж, є підстави вважати, що це розслідування не буде ретельним та ефективним, адже неправильно кваліфіковано злочин – тілесні ушкодження засуджені отримали від працівників державної кримінально-виконавчої служби під час так званого «маски-шоу», що має кваліфікуватися як службові злочини та розслідуватися не поліцією, а Державним бюро розслідувань (ДБР) або прокуратурою.

У рішенні Європейського Суду з прав людини «Давидов та інші проти України» Суд визнав порушення Україною статті 3 Європейської Конвенції щодо масового побиття засуджених у Ізяславській виправній колонії № 58 у 2001–2002 роках. Попри рішучі висновки Європейського суду щодо неприпустимості застосування військових формувань для залякування й побиття в’язнів, знову відроджується практика продовження залучення озброєних військових у камуфляжних костюмах із закритими масками обличчями для обшуків в установах виконання покарань і СІЗО з метою залякування засуджених і незаконного насильства.

Самогубство і знущання

Крім того, засуджені повідомили моніторингову групу, що 5 березня 2019 року (напередодні візиту «ГШР») у колонії сталося самогубство. Померлий мав «золоті руки», виготовляв різні деталі на вимогу адміністрації установи та сподівався на умовно-дострокове звільнення. Незважаючи на його зразкову поведінку та роботу, в умовно-достроковому звільненні йому нещодавно було відмовлено. Повідомляючи про чергову відмову, співробітники адміністрації насміхалися над ним.

Поліція наразі проводить розслідування і за цим фактом, але навряд чи варто чекати ефективного розслідування.


За вказаними подіями помічником народного депутата В. Глущенком сьогодні була направлена заява про злочин до Генеральної прокуратури України з проханням внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове слідство.

Рекомендувати цей матеріал     
X 

забув пароль

реєстрація